Cicho,… ale szybko i efektownie!

W dniach 2-4 czerwca, w Nowej Woli pod Warszawą, odbyły się zawody ślizgów z napędem elektrycznym, rozgrywane w ramach Pucharu Tenshock Polska. Zawody zostały zorganizowane przez RC-Online & Tenshock Polska, Centrum Sportu Lesznowola, Ochotniczą Straż Pożarną w Nowej Woli i ModelTeam. Rozgrywki honorowym patronatem objęła Wójt Gminy Lesznowola Maria Jolanta Batycka-Wąsik – cieszy nas, redakcję, że władze gminy, na której terenie się mieścimy i działamy, widzą potencjał modelarstwa RC i chcą go wspierać, w imieniu modelarzy dziękujemy.

Na początek geneza nazwy pucharu „Tenshock Polska”. Z nazwą tą spotkałem się niedawno i nie bardzo wiedziałem o co w niej chodzi. Wyjaśnił to główny organizator zawodów, Maciej Kozłowski. Otóż patronatem pucharu został polski przedstawiciel firmy Tenshock (www.tenshock.com.pl, www.rconline.pl), która zajmuje się produkcją i sprzedażą napędów, wyposażenia i kompletnych modeli ślizgów. Firma ta, w zeszłym roku, zgodziła się na użycie nazwy oraz logotypu do cyklu zawodów rozgrywanych w Polsce – tegoroczne zmagania to już druga edycja. Z informacji, jakie uzyskaliśmy od organizatora, wynika, że jeśli Tenshock zaakceptuje sposób organizacji, jak i wyniki Pucharu Polski, to od przyszłego roku zostanie on przekształcony w Puchar Świata już pod pełnym jej patronatem. Byłby to ogromny sukces polskich organizatorów.

Główny organizator – Maciej Kozłowski

Wróćmy do samych zawodów. Pierwotnie zarejestrowało udział w zawodach 64 zawodników z ośmiu państw. Potwierdziło swój udział, weryfikując swój udział na starcie, 46 zawodników z Białorusi, Ukrainy, Czech, Niemiec, Belgii i Polski. Wynik różny od zera, czyli odnotowany w wynikach sportowych, uzyskało 43 zawodników. Biorąc pod uwagę, że zawodnicy często startowali w kilku klasach, na starcie pojawiło się około 140 modeli! Zawody rozegrano według regulaminu NAVIGA 2017, w trzech grupach startowych: modele wyścigowe po trasie trójkąta (modele ECO, z napędem pełnozanurzeniowym – śruba napędowa pod kadłubem modelu), owal (modele HYDRO i MONO – napęd półzanurzeniowy, śruba napędowa umieszczona za modelem) i wyścig po trasie M (najsilniejsza i najcięższa klasa, modele FSR-E, napęd pełno zanurzeniowy, wyścig trwający 15 min). Sędzią głównym zawodów był Walter Geens – przewodniczący, komandor sekcji M NAVIGA. Zawody przebiegały bardzo sprawnie i bez zbędnych opóźnień, co było przede wszystkim zasługą doskonałej organizacji jak i bardzo dobrej pogody.

Trochę moich subiektywnych odczuć. Zawody ślizgów z napędem elektrycznym są zawodami bardzo efektownymi i mimo, że tak jak w tytule „cicho” (choć dźwięk prutej śrubami wody jest wyraźnie słyszalny), to było na co popatrzeć, a dynamika rozgrywek na tyle duża, że nawet przypadkowi widzowie nie mogli odczuwać nudy. W śledzeniu zmagań zawodników pomagała wyraźna tablica pokazująca, w czasie rzeczywistym, stan rywalizacji na akwenie.

Czytelna tablica pozwalająca na bieżąco śledzić rywalizację

Akwen, choć stosunkowo mały, był wystarczający do rozegrania zawodów, a zaplecza udostępnionego przez Ochotniczą Straż Pożarną w Nowej Woli, niejednokrotnie mogliby pozazdrościć organizatorzy podobnych rozgrywek. Jedyne, co mnie się nie podobało, to małe nagłośnienie medialne, ale to niestety przypadłość większości, jeśli nie wszystkich zawodów modelarskich. Zabrakło informacji, na tablicach ogłoszeń, czy w sklepach modelarskich, których w pobliskiej Warszawie jest niemało, ale na szczęście nie zabrakło plakatów w okolicznych szkołach, za dziękujemy Centrum Sportu w Lesznowoli. W efekcie widzów było stosunkowo niewiele (mimo, że w pobliskiej szkole w Lesznowoli, odbywał się w sobotę duży piknik), a bez tego nie da się zachęcić nikogo do zaczęcia przygody z jakimkolwiek modelarskim hobby. Również sponsorów nie zachęca mała liczba oglądających. Jest to moje subiektywne zdanie, z którym nie każdy się zgadza, gdyż liczna publiczność to często, dla organizatorów, kłopot i dodatkowe obowiązki, ale…

Podsumowując II Tenshock Poland CUP 2017 w Nowej Woli, był imprezą jak najbardziej udaną i mamy nadzieję, że zawody tego typu będą odbywały się cyklicznie, czego organizatorom życzymy i będziemy ich wspierać medialnie w każdym działaniu propagującym modelarstwo. Jeszcze raz dziękujemy sponsorom i organizatorom i liczymy czekamy na następne edycje, o których będziemy Was informować na naszych stronach, jak tylko dotrą do nas szczegółowe informację, a o terminach najbliższych zawodów modelarskich (nie tylko ślizgów), możecie się dowiedzie z kalendarza na naszej stronie, który staramy się na bieżąco aktualizować.

 

Marek Hlebowicz

Zdjęcia: Michał Daranowski, Marek Hlebowicz

Pełne wyniki zawodów

« z 2 »
Czy uważasz, że modelarskie zawody i zloty są dobrze reklamowane?
  • Dodaj swoją odpowiedź

Możesz zaznaczyć trzy odpowiedzi (w tym dodać jedną własną)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. more information

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij