Mistrzostwa Świata Modeli Redukcyjnych klas NS NAVIGA Orneta 2017 – końcowe odliczanie.

W dniach 3-11 lipca 2017 w Ornecie odbędą się Mistrzostwa Świata Modeli Pływających klas NS NAVIGA. Przygotowania do tej największej imprezy sportowej w historii tego małego warmińskiego miasta trwają już od ponad półtora roku, ponieważ pierwsze kroki przedsięwzięto zaraz po Mistrzostwach Polski klas NS w 2015 roku. Dzięki determinacji władz miasta z Burmistrzem Ireneuszem Popielem na czele udało się przekonać zarówno NAVIGA jak i Centralną Komisję Modelarstwa LOK, że Orneta jest w stanie takiej imprezie podołać. Warto w tym miejscu wspomnieć, że idea organizacji tych zawodów w Ornecie spotkała się z bardzo dużym zrozumieniem ze strony Prezydium NAVIGA. Pomoc i wsparcie lidera sekcji NS NAVIGA Hansa-Jürgena Borchersa na każdym etapie organizacji cały czas okazuje się nieoceniona. Imprezę Patronatem Honorowym objął Wojewoda Warmińsko -Mazurski Artur Chojecki.

Dziś już możemy powiedzieć, że w Mistrzostwach Świata weźmie udział co najmniej dwustu zawodników i ich trzysta modeli z dwunastu krajów. Tyle przynajmniej zgłosiło swój udział w regulaminowym czasie. Mistrzostwa rozegrane zostaną na obiektach należących do orneckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz na Jeziorze Mieczowym – niewielkim akwenie znajdującym się właściwie w samym centrum tego niewielkiego w sumie miasta. Infrastruktura została już przygotowana, a wciąż trwają prace nad dopięciem pozostałych spraw organizacyjnych. Całość imprezy odbędzie się w jednym miejscu. Pomosty startowe, ocena wykonania, większość imprez towarzyszących, stoiska gastronomiczne, parkingi, camping – wszystko to w promieniu około stu metrów.

Zawodnicy startujący w Mistrzostwach będą mieli dodatkową motywację. Prócz medali i pucharów, dzięki dobrej woli sponsorów udało się pozyskać nagrody rzeczowe o łącznej wartości ponad dwudziestu tysięcy  złotych a kilku sponsorów (także spoza granic naszego kraju) przygotowało nagrody specjalne. Szczególnie silne wsparcie na tym polu uzyskano ze strony warszawskiego IBG Models, znanego raczej modelarzom budującym modele plastikowe. Co ciekawe, to w większości firmy nie zajmujące się na co dzień pływającym modelarstwem redukcyjnym wsparły organizację Mistrzostw.

Drugi lipca będzie dniem rejestracji i treningów a trzeciego we wtorek odbędzie się ceremonia otwarcia. Piątek jest dniem przerwy. Jedenasty lipca to ostatni dzień imprezy. Wtedy też nastąpi ceremonia rozdania medali i Mistrzostwa Świata zostaną oficjalnie zakończone. W czasie trwania Mistrzostw przewidziano też szereg imprez towarzyszących, zarówno dla mieszkańców Ornety jak i dla zawodników czy osób chcących odwiedzić tę imprezę. Przygotowano pokazy sprzętu militarnego z pobliskich jednostek wojskowych oraz Straży Granicznej, obóz rekonstruktorów Pułku Jegierskiego ze Stowarzyszenia Reduta Orneta (w mundurach z epoki napoleońskiej), strzelanie z broni pneumatycznej, imprezę lotniczą na orneckim lotnisku, zawody motocrossowe, koncert muzyczny (szanty). Ornecki Dom Kultury w tym samym czasie organizuje Senioriadę – festiwal skierowany do osób starszych. Muzeum Narodowe ze Szczecina na osobnej wystawie zaprezentuje kolekcję modeli statków i okrętów z własnych zbiorów. Kilka dodatkowych atrakcji wciąż czeka na potwierdzenie. Mamy nadzieję, że dzięki temu nikt w tych dniach w Ornecie nudzić się nie będzie. Jedyne czego trzeba wszystkim życzyć to dobrej pogody.

Co ciekawe w Ornecie właściwie wciąż nie istnieje jakiekolwiek sformalizowane modelarstwo a jedyna modelarnia (na dodatek lotnicza) jaka działała kiedykolwiek w Ornecie zakończyła swoją działalność gdzieś pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wciąż jednak w mieście silne są tradycje lotnicze bowiem przez szesnaście lat w Ornecie stacjonował 29 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego. Aktualnie od kilku lat trwają starania o przywrócenie dla amatorskiego lotnictwa lotniska istniejącego w mieście, z ponad dwukilometrowym betonowym pasem startowym. Przy tej okazji odbywają się tam czasem pikniki modelarskie.

Więcej informacji o imprezie oraz samym mieście znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej Mistrzostw Świata: wcnsnaviga2017.com

 

Jarosław Leoniec

Czy uważasz, że modelarskie zawody i zloty są dobrze reklamowane?
  • Dodaj swoją odpowiedź

Możesz zaznaczyć trzy odpowiedzi (w tym dodać jedną własną)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. more information

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij