Biało-Czerwono w Hrádku nad Nisou w Czechach

W dniach 5-7 maja w Hrádku nad Nysou w Czechach odbyła się X edycja zawodów klas NSS – „Kristýna 2017”. Podczas tego spotkania rozgrywane są zawody o: „Złoty Żagiel Kristýny”, Puchar Trójziemia” i Puchar Europy NAVIGA. Na zakończenie zawodów odbywają się regaty „Open” o „Błękitną Wstęgę Kristýny”. Są to jedne z najbardziej prestiżowych zawodów, oprócz Mistrzostw Świata i Europy, w klasach NSS.

Moim i nie tylko moim zdaniem, w środowisku modelarzy, zajmujących się tą dyscypliną, te zawody mają wyższy prestiż niż zawody rangi europejskiej. W idei tej imprezy przejawia się typowy dla naszych czeskich sąsiadów pragmatyzm – w ciągu trzech dni są rozegrane cztery różne zawody z osobnymi nagrodami. W pierwszym dniu rozgrywane są regaty o Złoty Żagiel Kristýny, w drugim o Puchar Trójziemia (obok Hrádka łączą się trzy granice państw – Czech, Niemiec i Polski – stąd nazwa), suma wyników z tych dwóch zawodów daje nam wyniki we współzawodnictwie o Europejski Puchar NAVIGA. W ostatnim dniu jest rozgrywany wyścig „Open” o Błękitną Wstęgę Kristýny. Na ten ostatni wyścig czekają nie tylko zawodnicy, ale też sporo widzów, bo teren na którym rozgrywane są zawody, to teren rekreacyjny. W tym roku w wyścigu „Open” zgłoszono do startu 26 modeli.

Mówimy czasem o „Genius loci” jakiegoś miejsca. W przypadku Hrádka nad Nisou (a po naszemu Gródka nad Nysą), ten duch miejsca jest obecny chyba na stałe. A tak bardziej przyziemnie, osoby organizujące te zawody, w szczególności Jiří Kreisel i Zdeněk Tomâšek, dobrali zespół ludzi którym „się chce” i dlatego nam się chce być u Nich, na zawodach. Jeśli do tego dodamy zakwaterowanie w dobrych domkach kempingowych, z węzłem sanitarnym i aneksem kuchennym, miejsca parkingowe na samochody obok domków, dwie restauracje, możliwość poruszania się autem między startami a domkami i pomieszczenie na przechowywanie modeli, no to dla nas modelarzy żyć nie umierać.

Całość dopełnia przychylność lokalnych władz z Hrádka i Liberca, które zawsze uczestniczą w uroczystościach otwarcia i zakończenia zawodów. Ponieważ opisywane zawody jednocześnie otwierają sezon modeli żaglowych w Czechach, tegoroczny sezon otworzył stosownym kluczem Starosta Liberecki.

Pogoda w tym roku była stabilna, to znaczy zimno i mokro, z bardzo zmiennymi warunkami wietrznym. W piątek trochę padało i trochę wiało, w sobotę było ładnie – nawet ze słońcem, ale bez wiatru. W niedzielę pochmurno, ze sporym wiatrem, na szczęście bez deszczu.

Startowała praktycznie cała światowa czołówka skupiona w NAVIGA: z Rosji, Polski, Czech, Słowacji, Niemiec (Chińczycy jak do tej pory nie wystawiają zawodników w tych klasach).

Nasz kraj reprezentowali: Wojtek Huk, Marek Kołaczyk, Marek Stala, Janek Kmiecik, Jurek Bularz i Darek Stasiak oraz trójka sędziów Halina Huk, Marian Taborek (Sędzia Główny) i autor tego tekstu.

Złoty Żagiel Kristýny i Puchar w klasie NSS-A zdobył Wojciech Huk, a Janek Kmiecik był piąty. Wojtek zwyciężył też w Europejskim Pucharze NAVIGA.

Jurek Bularz zajął trzecie miejsce we współzawodnictwie o „Złoty Żagiel” w klasie NSS-B.

W klasie NSS- C „Złoty Żagiel”, Puchar „Trójziemia” i Puchar Europy zdobył Marek Stala, Darek Stasiak był trzeci.

Marek Kołaczyk zwyciężył w klasie NSS-B w Pucharze „Trójziemia” i był drugi w Europejskim Pucharze NAVIGA.

W wyścigu „O Błękitną Wstęgę Kristýny” Janek Kmiecik zajął czwarte miejsce.

Gratulujemy

 

Michał Daranowski

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, z tych prestiżowych zawodów.

 

Czy uważasz, że modelarskie zawody i zloty są dobrze reklamowane?
  • Dodaj swoją odpowiedź

Możesz zaznaczyć trzy odpowiedzi (w tym dodać jedną własną)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. more information

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij