Jeden wiatr – w polu wiał

Drugi wiatr – rajdówki gnał i… deszczowe chmury przeganiał. 1. Rajd Zimowych Bezdroży stał pod znakiem wietrznej pogody i zerowej ilości śniegu na polanie “Katarzynka”. Off-roadowi modelarze pożegnali więc zimę w niemal wiosennych klimatach.

Nowy sezon w Rajdowych Mistrzostwach Torunia modeli terenowych RC zawodnicy rozpoczęli 1. Rajdem Zimowych Bezdroży. Niemal tradycyjnie, bo tak należy ocenić sytuację z ostatnich lat, zimowa imprez odbywa się bez udziału mrozu i śniegu. Białe, puchowe bandy i jazdę na kolcowanych oponach zastępują dzisiaj szutry i trawy. Ocieplenie klimatu sprawia, że “szwedzkie” krajobrazy znikają, a kierowcy toczą bój w “zimowym” witając wiosnę.

Niedzielna runda, inaugurująca sezon off-roadowy w Toruńskiej Lidze Rajdowej modeli RC, zgromadziła na starcie czternastu zawodników. Kliku w domach zatrzymało… wiosenne przesilenie. Jeszcze w sobotę były obawy czy aura nie pokrzyżuje planów i zamiast śniegu nie ściągnie nad miasto deszczu. Porywisty wiatr, który w jednej chwili zdmuchnął z powierzchni ziemi biuro zawodów, zapewnił jednak jednodniowy zanik opadów. Chwilami znad chmur przebijało nawet słońce, rozgrzewając atmosferę zimowego rajdu. A emocji nie brakowało.

Od zwycięstwa na pierwszym odcinku specjalnym zmagania w rajdzie rozpoczął Michał Jasiński z Subaru Poland RC Teamu. Przedsezonowe kłopoty z rajdówką na szczęście udało się zażegnać, a szaro-pomarańczowy Traxxas Slash Platinum otrzymał nowe, elektryczne serce. Drugi czas wykręcił powracający na toruńskie bezdroża Mateusz Kuligowski (Traxxas Slash 4WD). Kierowca JazdaMiejska Team zapowiada regularne starty w sezonie 2017 celując w mistrzowski tytuł. Zdobycie złota nie będzie jednak łatwe, bowiem stawka w czołówce jest bardzo silna i wyrównana. Jakub Matuszewski z Poznania ponownie pokazał pazura wygrywając dwa oesy, w tym najważniejszy – Power Stage. Mimo debiutu bardzo dobrze na wymagających trasach polany “Katarzynka” czuł się Tomasz Czepiel z Gdańska startujący stuningowanym Traxxasem Slash 4WD. Tomek przez cały rajd trzymał się blisko tylnych zderzaków liderów unikających błędów i przede wszystkim awarii. A te w rajdach terenowych trafiają się nader często.

Doskonale o tym wie choćby Marcel Drewnik, który dość pechowo rozpoczął off-roadowy sezon 2017. Na pierwszym oesie po uderzeniu w słupek pękł tylny wahacz. Szybki serwis pozwolił na powrót do rywalizacji, ale wtedy… ukręciła się półoś napędowa. Z SuperRally musiał też skorzystać Arek Ciesielski oraz Bogusław Kurtyka, w rajdówce którego brakowało czasami prądu. Pech niemal tradycyjnie nie ominął Michała Jasińskiego – znane z rajdów płaskich odpadające koła i w wersji off-road też miały swoje miejsce. Na piątej próbie tylne koło pojechało własną drogą tym samym pozbawiając zawodnika fotela lidera.

Kłopoty w rajdach terenowych to nie tylko awarie sprzętu. Off-roadowe zawody wymagają od uczestników niezłej kondycji i orientacji w przestrzeni. Szybkie trasy nie ułatwiają zadania – odnajdywanie ścieżki i kolejnych numerowanych bramek nie należy do najłatwiejszych. Często kierowcy zatrzymują się i poszukują “właściwej” drogi. Czasami też skręcają nie w tę alejką co trzeba, lub objeżdżają nie to drzewo co powinni. O błąd jest więc łatwo, stąd emocje i adrenalina trzymają do ostatniego metra rajdu.

Z długimi trasami coraz lepiej radzi sobie najmłodszy zawodnik TLR, Kacper Malach. Z oesu na oes uciekał przed goniącym go i doświadczonym Mateuszem Kuligowskim. Na pierwszych próbach popularny “Kulig” wyprzedzał młodego kierowcę, ale pod koniec rajdu, nawet na najdłuższych oesach, to Kacper meldował się na mecie przed niebieskim Traxxasem. Jako jeden z bohaterów rajdu wystąpił też z tatą Rafałem przed obiektywem TVP3 Bydgoszcz.

Rywalizację w 1. Rajdzie Zimowych Bezdroży wygrał ostatecznie Mateusz Kuligowski, wyprzedzając Jakuba Matuszewskiego i Pawła Grabowskiego. Tuż za podium znalazł się Michał Jasiński, który mimo awarii i spadku z pierwszego miejsca na ósme awansował o cztery oczka. Piąty był debiutant – Tomek Czepiel.

Druga runda Rajdowych Mistrzostw Torunia modeli terenowych już 9. kwietnia, ponownie na polanie “Katarzynka”. W międzyczasie kierowcy elektrycznych rajdówek “osobowych” zmierzą się 2.kwietnia w 7 Rajdzie Motoareny. Wiosenny kalendarz wygląda imponująco – miłośnicy samochodowych modeli RC z pewnością nie będą się nudzić.

Klasyfikacja generalna 1. Rajdu Zimowych Bezdroży

 1. Mateusz Kuligowski SC JazdaMiejska Team
  2. Jakub Matuszewski SC
  3. Paweł Grabowski MT
  4. Michał Jasiński SC Subaru Poland RC Team
  5. Tomasz Czepiel SC
  6. Rafał Malach MT
  7. Remigiusz Ciesielski MT Ciesielscy Team
  8. Marcel Drewnik SC
  9. Łukasz Maćkowiak SC
  10. Arkadiusz Ciesielski MT Ciesielscy Team
  11. Natalia Matuszewska SC
  12. Adam Rzymyszkiewicz SC ADAMeR & przyjaciele TEAM
  13. Kacper Malach SC
  14. Bogusław Kurtyka MT PZWANN Rally Team

 

Więcej informacji na stronie www.rc.torun.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. more information

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij