Zmiany w regulaminie F4H-P na sezon 2017

Nasze zawody w klasie F4H-P cały czas ewoluują, co pociąga za sobą zmiany regulaminu ich rozgrywania, a właściwie modeli dopuszczonych do tych rozgrywek i oceny statycznej, gdyż od początku założeniem tej klasy było przygotowanie do startów w klasach FAI, więc latanie oceniamy zgodnie z obowiązującymi regulaminami dla klasy F4C. Pierwsza duża zmiana regulaminu została wprowadzona w roku 2015 i obowiązywała od właśnie zakończonego sezonu. Postulowane w roku 2015 zmiany dotyczyły zarówno masy modeli, jak i zmiany oceny statycznej – zmianie współczynników K przy zachowaniu sumy możliwych do zdobycia punktów i premii procentowych. Mimo, że zmiany te sugerowali nie tylko zawodnicy, ale też niektórzy sędziowie, dyskusja była zażarta. Skończyła się tym, że pozostawiono ocenę statyczną bez zmian, jedynie dopuszczając do zawodów modele o masie do 15 kg.

Obawy części środowiska, że nagle pojawią się bardzo duże, ciężkie i drogie modele, zabije konkurencję, nie potwierdziły się. Najcięższe modele nie przekraczały 9 kg, a rozpiętości to maksymalnie 2,2 m. Zmiany te wpłynęły bardzo korzystnie nie tylko na różnorodność modeli, ale również na „bezpieczeństwo”. Nie było już przypadków startu modeli maksymalnie odciążonych do wymaganych wcześniej 5 kg, co skutkowało próbami lotów niewyważonymi makietami. Niestety, nie przeszły wtedy propozycje zmian w ocenie statycznej.

Sytuacja zmieniła się w tym sezonie. Pozytywne wyniki wprowadzonych zmian spowodowały, że sami sędziowie zaczęli przychylać się do zmian w ocenie statycznej. Miały one spowodować, że „opłacalna” byłaby waloryzacja modeli, chociażby przez ich własnoręczne przemalowanie i przygotowanie dobrej, obszernej i wiarygodnej dokumentacji. Odbyłoby się to „kosztem” oceny za rzuty, które bardzo często trudno jest poprawić w oryginalnych zestawach, a przeważnie to na nich bazują zawodnicy w klasie F4H-P.

Po dyskusji, jaka odbyła się na forum Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej (www.rcplock.pl), podjęliśmy decyzje o zmianach regulaminu od sezonu 2017. Obejmują one:

Zmianę współczynników w dokładności odwzorowania

– widok z boku zmiana K=5 na K=4

– widok z przodu zmiana K=5 na K=4

– widok z góry (dołu) zmiana K=5 na K=4

Zmiana współczynnika oceny kolorystyki

– Kolorystyka zmiana K=4 na K=7

Zmianę premii za budowę modelu od podstaw – zostaje zmniejszona z 30% do 20%. Pozostałe premie zostają skasowane.

Zmniejszenia premii za budowę modelu od podstaw dokonano po analizie wyników, która pokazała, że i tak model budowany od podstaw, pod dokumentację, dostaje zdecydowanie więcej punktów, niż jakikolwiek model „z pudełka”. Mimo sugestii by ją znieść całkowicie – pozostaje – chcemy promować modelarstwo przez duże M, czyli budowę modeli od podstaw.

Dyskusja na forum dotyczyła również tak zwanej normalizacji, czyli uśredniania wyników (opis normalizacji możecie znaleźć na wspomnianym forum). Została ona wprowadzona w zawodach FAI, ale nie wszystkim się podoba. Podjęliśmy salomonową decyzję – miejsca zajęte przez startujących modelarzy będą wynikały ze starego sytemu punktowego, ale jednocześnie, dla porównania, będą one przeliczane i podawane według nowych zasad tak by móc porównać, jak zmieni ona kolejność. Po sezonie 2017 podejmiemy decyzję, czy normalizacja zostanie wprowadzona wzorem FAI, czy też pozostanie bez zmian.

Aktualny regulamin znajduje się tu: https://rcmodel.pl/?p=354

Powyższy regulamin obowiązywać będzie również podczas zawodów makiet wodnosamolotów rozgrywany w ramach Pucharu Centralnej Europy Modeli Wodnosamolotów od sezonu 2017.

Mamy nadzieję, że są to ostatnie „duże” zmiany w regulaminie F4H-P, które pozwolą na jeszcze większe zainteresowanie, tą naszą klasą narodową, będącą przedsionkiem klas FAI.

Co sądzisz o aktualnych zmianach?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. more information

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij